Portekiz Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Anasayfa
  • Portekiz Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Portekiz Schengen vizesi

Güncel bilgi ve randevu talebiniz için help@eagvs.com adresimize mail atabilirsiniz.

Aşağıda Portekiz Schengen vizesi doküman listesini bulabilirsiniz. Sayfamızda bulunan Portekiz vizesi belgeleri sadece 90 gün veya daha az süreli seyahat planlayanlar için geçerlidir. Aşağıdaki evrak listesi standart olarak talep edilen evrakların bilgisini içermektedir. Turistik, ticari ve aile ziyaret amaçlı seyahatler için mesleksel durumunuza göre değişiklik gösteren evrak listesini ve detaylarını sayfa alt başlıklarında görüntüleyebilirsiniz.

Portekiz Vizesi Gerekli Belgeler

Standart Olarak Hazırlanması Gereken Evraklar

Pasaport: Talep edilen vizenin sonlanma tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve en az iki adet boş vize sayfası bulunmalıdır. Pasaportun kimlik bilgilerini içeren sayfasının ve varsa son 3 yıl içinde alınmış vizelerin (Schengen, ABD, İngiltere, Kanada…) fotokopisi sunulmalıdır.   

Nüfus cüzdanı: T.C. vatandaşları nüfus cüzdanı ön ve arka yüz fotokopisini; yabancı uyruklu başvuru sahipleri Türkiye oturum izin belgelerinin aslını fotokopi ile birlikte ibraz etmelidirler.

Seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı, Schengen bölgesinde geçerli seyahat sağlık sigorta poliçesi sunulmalıdır. Sigorta gidişinizden 1 gün önceyi ve dönüşünüzden 1 gün sonrasını kapsamalıdır. Adınıza düzenlenmiş seyahat sağlık sigorta poliçenizi temin etmekteyiz.

Portekiz vize başvuru formu: Portekiz vize başvuru formunun tamamı büyük harflerle, okunaklı ve İngilizce olarak doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından bizzat imzalanmış olmalıdır. Eksik doldurulmuş başvuru formları işleme alınmamaktadır. Aynı seyahat belgesini kullanan kişilerin ayrı ayrı form doldurması gerekmektedir. 

Biyometrik Fotoğraf: 2 adet 35x45 mm biyometrik ölçülerine uygun, arka fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan fotoğraf. Portekiz vize başvurularında arka fonu beyaz olmayan, biyometrik ölçülerde olmayan fotoğraflar kabul edilmemektedir.

Otel rezervasyonu: Talebiniz halinde otel rezervasyonunuzu yapmaktayız. Konferansın yapıldığı yerde konaklayacaksanız, bu bilgiyi teyit eden belge ibraz etmeniz istenebilir.

Banka Hesap Dökümü: Planlanan seyahat süresi için masrafları karşılayabilecek, yeterli maddi imkana sahip olduğunuzu destekler belgeleri sunmanız gerekmektedir. Son 3 aylık vadesiz banka hesap dökümü sunulmalıdır. 15 güne kadar olan seyahatler için en az 5000 TL bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.  

Maaş Bordrosu: Maaş bordrosu son 3 aya ait, imzalı ve kaşeli halde sunulmalıdır. Belgenin asılları, belgeleri imzalayan kişinin imza sirküleri mutlaka ibraz edilmelidir.  

Belirli bir maddi geliri olmayanlar (öğrenciler, ev hanımları vb.): Kendilerini maddi olarak destekleyen 1. dereceden akrabalarının sponsor olmaları halinde vize başvurusunda bulunabilirler. Portekiz vizesi başvuru sahibinin Portekiz’de kalacağı süre boyunca başka bir kişi tarafından masrafları karşılanacaksa, o kişiden imzalı dilekçe, sponsorun son üç aylık, imzalı, kaşeli banka hesap dökümü de ibraz edilmelidir. Geliri olmayan başvuru sahipleri 1. Derecen yakınları tarafından destekleneceklerine dair ıslak imzalı ve okunaklı bir dilekçe ibraz etmeleri gerekmektedir. Buna ek olarak akraba derecesini kanıtlaması açısından nüfus kayıt örneğini de sunmaları gerekmektedir. Buna ek olarak, 1. dereceden yakını tarafından destekleneceklerine dair ıslak imzalı ve okunaklı bir dilekçe ibraz etmeleri gerekmektedir.  

Kişisel Kriterlere Göre Değişen Evraklar

Çalışanlar için;

Portekiz vizesi başvuru sahibi çalışansa, yaptığı iş anlaşmaları ve gelir dökümlerini de başvuru dosyasına eklemelidir. 

İş yerinizden izin belgeniz, iş yerinizin belgelerini sunmanız gerekecektir (Vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküleri, resmi sicil gazetesi fotokopisi, SGK işe giriş bildirgesi, 3 aylık SGK dökümü). Lütfen seyahat amacınıza göre ayrılan detaylı evrak listelerini inceleyiniz. İş yerinin antetli kağıdına hazırlanacak dilekçede, dilekçeyi hazırlayan şirket yetkilisinin adı, soyadı bulunmalıdır. Dilekçeyi imzalayan şirket yetkilisinin şirket imza sirküleri ile ibraz edilmelidir.

Güncel tarihli şirket evrakları (Orjinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)

SGK işe giriş bildirgesi ve Barkodlu 4 A detaylı hizmet dökümü (e-devlet şifreniz ile temin edebilirsiniz / barkodlu olmalı)

Şirket yazısı (Şirketin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben yazılacak mektupta hangi tarihler arasında izinli olunacağı, seyahatin amacı ve sponsoru belirtilmeli, kaşe ve ıslak imzalı olmalı)

Şirket Sahipleri için;

Güncel tarihli şirket evrakları (Orjinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)

Barkodlu 4B detaylı hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.)

Güncel tarihli banka hesap özeti (En az 5.000 TL bakiyesi olan, son 3 ay bilgilerini içerir, kaşe, ıslak imza ve banka yetkilisinin imza sirküleriyle birlikte sunulmalı)

Nüfus cüzdanı fotokopisi ve Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Güncel adres bilgilerini içeren)

Birlikte seyahat ettiğiniz kişilerin pasaport ve geçerli Schengen vize fotokopileri

Öğrenciler için;

Öğrenci Belgesi: güncel tarihli İngilizce öğrenci belgenizi eğer herhangi bir kurumdan burs alıyorsanız, güncel tarihli, İngilizce burs beyan belgenizi ve bursunuzun yattığı hesabınızın son 3 aylık dökümünü ibraz etmeniz gerekmektedir.  

Kabul Mektubu: 90 günden az süreliğine staja veya kısa süreli eğitime gidecek öğrencilerin Portekiz’den gelen kabul mektuplarında adres, tarih, iletişim bilgileri, davet edilme amacı, kalacağınız sürenin belirtilmesi zorunludur.

Emekliler için;

Emekli olduğunuza dair belge ve emekli maaşınızın yattığı banka hesabınızın son 3 aylık dökümü,

Avrupa Birliği Vatandaşları için;

Evlilik cüzdanınızın fotokopisini ve aslını, eşinizin kimlik fotokopisini ibraz etmeniz gerekmektedir. ​

Ticari Vize için Davetiye: Portekiz ticari vize başvurularında yukarıdaki belgelere ek olarak davetiye belgesinin ibraz edilmesi zorunludur. Portekiz’de faaliyet gösteren bir kurum tarafından davet edildiyseniz, kurumdan imzalı ve damgalı, toplantının yer ve zaman bilgilerini içeren davetiye sunulmalıdır. Davetiyenin aslının ibraz edilmesi zorunluluğu yoktur.

Davetiyede toplantının yapılacağı yer ve tarih mutlaka yazılmalıdır. Ticari organizasyona ev sahipliği yapan kurum Portekiz adresli bir kurum değilse, davetiye belgesinde ticari organizasyonun yapılacağı Portekiz’deki yerin adresi yazmalıdır.  Ayrıca davetiye belgesinde adınız, soyadınız, Portekiz’de konaklayacağınız gün sayısı ve davet edilme amacınız yer almalıdır.

Eğitim, seminer, workshop, konferans veya toplantıya katılacaksanız, davetiye haricinde etkinliğe dair yaptırdığınız kayıt formu ve paranın ödendiğine dair makbuzu ibraz etmeniz gerekecektir.

Aile Ziyaret Vizesi için Davetiye: Eğer Portekiz´de birinin yanında konaklayacaksanız  “Termo de Responsibilidade” formunun doldurularak, davet sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. 

Portekiz vizesi için gerekli evraklar mesleksel durumunuza göre farklılık göstermektedir. Aşağıda farklı meslek gruplarına göre dağılımı yapılmış ek evrak listelerini görüntüleyebilirsiniz.

Portekiz vizesi evraklarınızı hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler

  • 18 yaşını doldurmamış başvuru sahipleri, ebeveynlerinden biri ile seyahat etmiyorsa, noterden çıkartılmış muvakatnameyi de ibraz etmelidir. 
  • Türkiye’de ikamet izni sahibi yabancı ülke vatandaşlarının vize başvurusunda bulunmaları için geçerli ikamet izinlerini başvuru dosyasına eklemesi gerektiğini hatırlatırız.
  • Portekiz vizesine aile veya çift olarak başvuranlar için her başvuru sahibi bireysel değerlendirileceğinden dolayı tüm başvuru sahiplerinde tüm dökümanlar olmalıdır. 
  • Portekiz vizesi başvuruları şahsen yapılmalıdır. 

Güncel bilgi ve randevu talebiniz için help@eagvs.com adresimize mail atabilirsiniz.

 

 

Yükleniyor...
Bizi Arayın