Portekiz Erasmus Vizesi

Portekiz Erasmus vizesi

Erasmus,  dil eğitim, burs ya da diploma projesi değildir. Erasmus Öğrenci Değişim Programı, Avrupa Birliği veya Avrupa Birliği’ne aday olan ülkeler arasında kültürel etkileşime sağlayarak, öğrencilerin ve akademisyenlerin iki ülke arasında karşılıklı bir veya iki dönemlik değişimini sağlayan programdır. Erasmus’a katılarak Avrupa’da başka bir üniversitenin atmosferini soluyan öğrenciler; yabancı dillerini geliştirerek ve yurt dışı deneyim sahibi olarak ülkelerine dönerler. Böylece iş dünyasına da bir adım önde başlama fırsatı yakalarlar. Üniversiteler öğrencileri AB eğitim ve gençlik programlarının seçim kriterlerine, dil ve kümülatif transkript ortalamasına göre belirlemektedir. Erasmus dönemini iki döneme çıkarmak isteyen öğrenci talebini Türkiye’de bağlı bulunduğu üniversiteye bildirmelidir. Bağlı bulunduğu üniversite öğrencinin ilgili talebini uygun bulursa ve faaliyet bütçesinde yeterli hibe varsa öğrenci dönemini uzatabilir. Erasmus faaliyeti öğrencinin inisiyatifine bağlı olarak hibesiz olarak da uzayabilmektedir.

Portekiz, T.C. vatandaşı olan öğrencilerin en fazla rağbet gösterdiği ülkelerdendir. Erasmus öğrencileri İngiltere, Almanya, Fransa, Danimarka gibi ülkelerden daha uygun ekonomik koşullara sahip olduğu için de Portekiz’i tercih etmektedir. Portekiz’in her kentinin kültürel dinamiklere sahip olması, ritmi hiç düşmeyen mekanları, birçok üniversitede eğitim dilinin İngilizce olması nedeniyle Portekiz, Erasmus öğrencilerinin en fazla tercih ettiği ülkelerden biridir. Portekiz Erasmus değişim  programı, Avrupa’daki farklı ülke kültürlerini tanımaya fırsat tanır, Türkiye’deki ve Portekiz’deki üniversiteleri karşılıklı ortaklığa teşvik eder.  

Erasmus vize prosedürleri ise üniversitenin değil tamamen öğrencinin sorumluğundadır. Öğrenci vize müracaatı esnasında yurt dışında öğrenim göreceği yükseköğretim kurumunun bulunduğu ülkenin Türkiye’deki Konsolosluğuna ya da konsoloslukların yetkilendirdiği vize  servisleri aracılığıyla başvurusunu tamamlamalıdırlar. Portekiz Erasmus Öğrenci vizeleri gidilecek ülkenin diplomatik temsilciliklerine akredite vize başvuru merkezlerine başvuru dosyalarını eksiksiz halde, Portekiz vize randevu tarih ve saatinde ibraz etmeleriyle tamamlanmaktadır. Portekiz’e seyahat edecek Erasmus öğrencisi gideceği üniversiteyle Türkiye’de öğrenim gördüğü üniversitenin ders içeriklerine dikkat etmelidir. Öğrenci Uluslararası Bologna projesi dahilinde uluslararası geçerliliği olan ders kredi sistemini tercih etmeye dikkat etmelidir.

Portekiz Erasmus Staj Vizesi

Portekiz’de staj yapacağınız süre 90 günden az ise Portekiz Schengen vizesi; 90 günden fazla ise Portekiz ulusal vize başvurusunda bulunmalısınız. Staj vizesi için talep edilen belgeler orijinalleri ve fotokopileriyle birlikte sunulmalıdır. Portekiz’den gönderilen belgeler, e-mail olarak gönderilen kopyası ile birlikte ibraz edilmelidir. 

Portekiz Erasmus Staj Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Portekiz’den temin edilecek kabul yazısı: Stajın hangi kurum aracılığıyla yapıldığına dair belge
Üniversite dilekçesi: Erasmus stajyerleri ve bursiyerleri Türkiye’de eğitim gördükleri üniversiteden staj göreceklerine dair belge temin etmelidirler. 
Learning Agreement for Traineeships: Erasmus stajyerleri için “Learning Agreement for Traineeships”, tüm sayfaların imzalanmış olması gerekmektedir). Staj sözleşmesinin sonradan ibraz edileceği durumlarda, Portekiz’deki işveren tarafından hazırlanan staj teyit yazısı. Bu belge staj ücretinin yanı sıra vize başvurusu esnasında staj sözleşmesinin neden ibraz edilmediğine dair bilgi içermelidir.
Öğrenci belgesi veya iş sözleşmesi: Başvuru sahibinin Türkiye’de hangi işle meşgul olduğunu veya hangi alanda öğrenim gördüğünü destekleyici belgeler.  Belgeler İngilizce veya Portekizce onaylı tercümeleriyle birlikte sunulmalıdır. 
Finansal Belgeler: Staj vizesi başvuru sahibinin Portekiz’de kalacağı süre boyunca geçimini nasıl sağlayacağına dair belgeler. Erasmus staj programı kapsamında burs alınacaksa okuldan burs miktarını ve burs alınacak dönemi belirten belge ibraz edilmelidir. 
(*) Diğer uluslararası programlar çerçevesinde (DAAD-IAESTE, AIESEC, IAAS, GIZ, BVMD) gerçekleştirilecek stajlar için aracı olan kurumun stajı belgeleyen yazı. 

Yükleniyor...
Bizi Arayın