Portekiz Ticari Schengen Vizesi

Portekiz ticari vize

Ticari vize talebinde bulunan kişinin seyahatinin mesleki gerekliliği şirketi tarafından konfirme edilmiş, kongre, semineri konferans gibi bir iş organizasyonuna dâhil olmak veya katkı sağlamak amacıyla Portekiz’e seyahat planlayanların başvurması gereken vize türüdür. Portekiz vizesi talebinde bulunan kişinin mesleksel durumuna göre hazırlaması gereken, sahibi veya bağlı bulunduğu şirket bilgilerini içerir ek evrakların da ilgili kuruma ibraz etmesi gerekmektedir.

Portekiz ticari vize talebinde bulunan kişi Portekiz’deki şirketten veya ticari etkinlik sahibinden gelen davet belgesini ibraz etmesi gerekmektedir. Başvuru sahibi Türkiye’de bir şirket tarafından istihdam ediliyorsa; Türkiye’deki şirket yetkilisi, şirketin antetli kağıdına dilekçe hazırlamalıdır. Dilekçe, Portekiz diplomatik temsilciliğine hitaben, şirket yetkilisi tarafından şahsen yazılmalı, kaşeli ve ıslak imzalı olarak ibraz edilmelidir. Dilekçe, çalışanın seyahat amacını ve vize başvuru sahibinin şirkette izinli olduğu tarihleri içermelidir. Vize başvuru sahibinin Türkiye’deki işine devam edeceği, geçici bir süre için Portekiz’de bulunacağı da belirtilmelidir.

Portekiz’e ticari faaliyette bulunmak için seyahat planlayan vize başvuru sahibi şirket sahibiyse, şirketin antetli kağıdına hazırlayacağı dilekçede seyahat amacını, seyahat süresini ve iş projesinin kapsamını belirtmelidir.

Portekiz Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Pasaport

Pasaportun seyahat sonrasında en az 3 ay geçerliliğe sahip olması gerekmektedir. Geçerli pasaporta ek olarak önceki pasaportlarda varsa, son 3 yıl içinde alınmış, Schengen, ABD, Birleşik Krallık, Kanada vizeleri fotokopileri de sunulmalıdır. Varsa birlikte seyahat ettiğiniz kişilerin pasaport fotokopisi.

Davetiye

Portekiz’de faaliyet gösteren firmadan temin edilen davetiyenin aslı veya e-mail çıktısı kabul edilmektedir. Davetiye aşağıdaki bilgileri içermelidir.

--Davet eden firmanın adı ve eksiksiz adresi

--Başvuru sahibinin adı ve firmadaki görevi ile firmanın adı

--Talep edilen vize süresi

--Ticari seyahatin kapsamı (firma adı ve fuar adı belirtilmeli)

--Başvuru sahibinin masrafları Portekiz’deki şirket tarafından karşılanacaksa seyahat ve konaklama giderlerinin karşılanacağının teminatı

(!) Portekiz’de fuara katılacaklar ve fuar standı kuracakların fuar standına ilişkin belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir (Fuar standı için yapılan ödeme makbuzu, banka dekontu, fuar giriş kartı olabilir).  

Biyometrik fotoğraf

2 adet, 3.5x4.5 cm ölçülerinde biyometrik güncel, beyaz fon arkalı fotoğraf

Vize talep dilekçesi

Konsolosluğu hitaben, şahsen yazılmış, ıslak imzalı vize talep dilekçesi

Portekiz vizesi başvuru formu

Portekiz vizesi başvuru formu başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve okunaklı olarak doldurulmalıdır. Vize başvuru formunda 37.madde ve son sayfada yer alan imza alanında başvuru sahibinin ıslak imzası bulunmalıdır. 17. Maddeye başvuru sahibinin ev adresi ve e-posta adresi birlikte yazılmalıdır.

Ulaşım ve Otel Rezervasyonu

Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu ve otel rezervasyonu sunulmalıdır. Birden fazla Schengen ülkesine seyahat edilecekse şehir, ülke aktarmaları gösterilmelidir. Otel rezervasyonları, seyahat planının tamamını eksik gün olmadan göstermelidir. Birden fazla ülkeye seyahat edilecekse tüm ülkelerin konaklama detayları ayrıntılı olarak belirtilmelidir. Otel ve ulaşım rezervasyonlarında başvuru sahibinin adı geçmelidir. Ad ve soyad yer almayan rezervasyonlar kabul edilmemektedir. Talebiniz halinde seyahat tarihlerinize en uygun şekilde uçak ve otel rezervasyonlarınızı yapmaktayız.

Seyahat Sağlık Sigorta Poliçesi

Schengen ülkeleri için zorunlu seyahat sağlık sigortası minimum 30.000 € teminatlı olmalıdır ve tüm seyahat süresini kapsamalıdır. Kısa süreli Portekiz seyahatlerinizde talebiniz halinde seyahat sağlık sigorta poliçenizi temin etmekteyiz.

Şirket Evrakları

Faaliyet Belgesi

Son 6 ay içerisinde alınmış olmalıdır.

Ticaret Sicil Gazetesi

Şirketin unvan ve ortaklarının açıkça belirtilmiş olması gerekmektedir.

Vergi Levhası

Güncel olmalıdır.

Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Üzerinde T.C. kimlik numarası yazması gerekmektedir.

Banka Hesap Dökümü

Şirketin veya şahsi banka hesap dökümünün orijinali sunulmalıdır. Başvuru tarihinden 1 hafta önce bankadan alınmış son 3 aylık hesap hareketi sunulmalıdır. Banka hesap dökümü kaşeli ve imzalı olmalı, banka imza sirküleriyle birlikte ibraz edilmelidir. ATM’den alınan banka hesap dökümleri kabul edilmemektedir. Hesabınızda en az 5.000 TL bakiye olmalıdır. Kişiler banka hesapları ile birlikte kredi kartı ekstrelerini ekleyebilirler. Kredi kartı ekstresi eklemek zorunlu değil opsiyoneldir.

Maaş Bordrosu

 Son 3 aya ait, firma yetkilileri tarafından imzalanmış ve kaşeli maaş bordrosunun orijinali sunulmalıdır.

SGK İşe Giriş Bildirgesi

Güncel ve barkodlu olmalıdır.

SGK 4a Hizmet Dökümü

SGK müdürlüklerinden alınmalıdır. Borkodsuz hizmet dökümleri kabul edilmemektedir.

Emekliler için;

Emekliliği Kanıtlar Belge

E-devlet internet sitesinden alınmış veya emeklilik maaşının yattığı banka hesap bankadan onaylatılarak emekliliğin kanıtlanması gerekmektedir. Emekli çalışanlar için son 4 aya ait SGK Destek Prim Ödendi belgelerini sunmalıdırlar.

Portekiz ticari vize başvuru sahibinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler;

Vergi levhası; Portekiz ticari vize başvurusunda bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi bilgilerini içermelidir.

Faaliyet belgesi; Ticari vize başvuru sahibinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi mevcut değilse, çalışanı olduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı güncel tarihli olarak beyan edilmelidir.

Şirketin imza sirküleri; Portekiz ticari vize işlemlerinde bulunacak kişinin çalışanı olduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını içermelidir.

Şirketin ticaret sicil gazetesi; Portekiz Schengen vize müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda unvan değişikliği var ise sicil gazete bu bilgileri içermelidir.

Portekiz Vizesi İstanbul

İstanbul ve çevre illerden yapılan başvuruların değerlendirmesi Macaristan Konsolosluğu İstanbul’a aittir. Bu nedenle İstanbul ve çevresinden yapılacak başvurularda Portekizce iletilen evraklar işleme alınmayabilir. Evraklarınızı İngilizce veya Türkçe hazırlamanız gerekmektedir. İş yerinin antetli kağıdına yazılacak dilekçe İngilizce olmalıdır. Portekiz’den temin edilen evrak Portekizce ise tercüme edilmesi gerekebilir. Başvuru sürecinizde evraklarla ilgili sorularınızı yetkilimize yöneltebilirsiniz.

Portekiz Büyükelçiliği ve Portekiz vizesi başvurularını değerlendirme yetkisine sahip Macaristan Konsolosluğu gerek duyması halinde başka belgeler de isteyebilir.

Evraklarınızın eksiksiz olarak ibraz edilmiş olması ve finansal yeterliliğe sahip olmanız, mutlaka vize verileceği anlamına gelmemektedir. Vize başvurularını değerlendirme yetkisi tamamen konsolosluk birimlerine aittir.  

Portekiz Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Portekiz ticari vize başvuruları ortalama olarak 7-10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Eksik evrak bulunan ve yönergelere uygun olarak hazırlanmamış başvuru dosyaları konsolosluğun yetkilendirdiği başvuru merkezi tarafından işleme alınmamaktadır. Herhangi bir eksiklik veya yanlışlık bulunması halinde evrakların yeniden temin edilmesi gerekir ve vizeniz planladığınız seyahat tarihine yetişemeyebilir. Bu nedenle evraklarınızı ofisimize iletmeden önce sayfamızda bulunan evrak listesini ve evrakların hangi formatta temin edilmesi gerektiğine ilişkin bilgileri dikkate almanızı önemle rica ederiz.  

Portekiz Schengen C 2 Vizesi Nedir?

Schengen vizesi ile 180 gün içinde 90 güne kadar seyahatlerde kullanılabilir. İki yıllık bir vize C 2 kategorisine girmektedir. C 2 vizesiyle 4 kez 90 günlük seyahatlerde bulunulabilmektedir. Fakat kesintisiz 90 günün sonunda Schengen Bölgesinden çıkış yapılmalıdır.

C 2 vizesi genellikle başvuru sahibinin seyahat geçmişinin kabarık olduğu durumlarda verilmektedir. Daha önce birden fazla kez Schengen vizesi almış olan başvuru sahipleri vizelerini Schengen vizesi kullanım kurallarını ihlal etmeden kullanmışsa C 2 vizesi verilebilmektedir. İlk kez Schengen vizesi başvurusunda bulunan başvuru sahiplerinin vizeleri çoğunlukla belirttikleri seyahat tarih aralıkları referans alınarak onaylanmaktadır. Ancak her iki durumun da istisnaları olabilmektedir. Vize sürelerini belirleme yetkisi tamamen Portekiz Büyükelçiliğine ve vize başvurularında yetkili Macaristan Konsolosluğuna aittir.

Portekiz Schengen Vize Başvuruları Biyometri İşlemi Hakkında

25 Eylül 2014 tarihinden sonra Schengen vizesi aldıysanız, Portekiz vize başvurunuzda şahsen bulunmanıza ve parmak izi vermenize gerek kalmayabilir. Parmak izi beyanı zorunlu prosedüründen muaf olup olmadığınızı öğrenmek için Schengen departman yetkilimizle iletişime geçebilirsiniz.

 25 Eylül 2014 tarihinden sonra Schengen vizesi almadıysanız Portekiz Shengen vizesi başvurularınızda parmak izi merkezinde şahsen bulunmanız gerekmektedir. İşlemlerinizin takibini yapan yetkilimiz size hangi parmak izi merkezinden başvurunuzu tamamlayabileceğinizin bilgisini size iletecektir. Randevu günü ve saatini sizin adınıza almaktayız, yetkilimiz randevu alırken gün ve saati onayınıza sunacaktır. Belirtilen randevu saatinden 15 dakika önce başvuru merkezinde hazır bulunmanız gerekmektedir. İstanbul’dan yapılan başvurularda operasyon yetkilimiz başvuru sürecinde öngörülmeyen problemlerle karşılaşmamanız adına size eşlik edecektir.

Schengen vize başvurularında alınan parmak izi, biyometri prosedürünün bir parçasıdır. Başvuru sahibinden alınan parmak izi Schengen Vize Bilgi Sistemine (Visa Information System-VIS) kaydedilmektedir. Alınan parmak izi 5 yıl içinde tekrar kullanılabilmektedir. Parmak izi verdiğiniz tarihten sonra 5 yıl içinde yapacağınız Schengen vize başvurularında parmak izi muafiyet durumunuz söz konusu olabilir. Ancak bazı Schengen ülkeleri özel koşul getirerek her başvuruda parmak izi işleminin yapılmasını talep edebilmektedir. Bu nedenle her Schengen vize  başvurunuzda işlemlere başlamadan önce parmak izi muafiyet durumunuzu sorgulatmanızı tavsiye ederiz.

 Uyarılar

  • Evrakların eksik veya hatalı olarak hazırlanması vize başvuru sürecinizin uzamasına neden olacaktır. Bu nedenle evrakların tamamının, yukarıdaki evrak açıklamalarının göz önünde bulundurularak hazırlanmasını tavsiye ederiz.
  • Türkiye’den başvuru yapacak yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin mesleksel durumlarına uygun olarak yukarıdaki evrakların yanı sıra Türkiye oturum izni veya çalışma izni belgelerinin aslı ile birlikte fotokopisini sunmaları zorunludur.
  • Aile ya da çift olarak başvuruda bulunanlar; her başvuru sahibi bireysel değerlendirileceği için başvurular şahsen yapılmalı ve kişiye özel dokümanlar ibraz edilmelidir.
Yükleniyor...
Bizi Arayın