Portekiz Büyükelçiliği Ankara

Portekiz Büyükelçiliği


Adres: Kırlangıç Sokak, 39 - Gaziosmanpaşa (GOP), Çankaya - 06700 Ankara

Tel.: (+90) 312 405 60 28/29 (Pazartesi-Cuma  9.00-13.00 / 14.00-17.00)

Kançilarya Tel.: +(90) 312 405 41 09 

Konsolosluk Birimi Tel.: +(90) 312 405 60 28/29 

Fax: (+90) 312 437 38 44

Kançilarya Fax: +(90) 312 446 36 70 

Konsolosluk Birimi Fax: +(90) 312 437 38 44 

Kançilarya e-posta: ankara@mne.pt 

Konsolosluk Birimi e-posta: sconsular.ankara@mne.pt

Portekiz Vize Başvuru İşlemleri


Ankara'da ikamet eden vize başvurularını direkt olarak Portekiz Büyükelçiliğine yapabilcekleri gibi yetkili seyahat acentesi aracılığıyla da tamamlayabilirler. Vize başvurusunu direkt olarak Portekiz Büyükelçiliğine yapmak isteyen vize başvuru sahiplerinin işlemlerinden önce büyükelçilik konsolosluk biriminden randevu alması gerekmektedir.  Portekiz Büyükelçiliği vize başvurularını hafta içi 9.30-12.30 saatleri arasında kabul etmektedir.

İstanbul ve çevresinden yapılacak vize başvuruları yalnızca yetkili vize başvuru servisi aracılığıyla yapılabilmektedir.  

Ankara’da ikamet eden başvuru sahipleri vize başvuru randevusu almak ve Portekiz vizesi hakkında güncel bilgi almak için sconsular.ankara@mne.pt adresine mail atabilirsiniz. Mailde adınızı soyadınızı, Türk vatandaşı değilseniz uyruğunuzu, kaç kişi seyahat planladığınızı, seyahat amacınızı ve seyahat tarihlerinizi belirtmeniz gerekmektedir.

Portekiz Büyükelçiliği pasaport teslim saatleri:  Portekiz pasaport teslim saatleri hafta içi 15.00-16.00 arasındadır.

Portekiz Vatandaşları Konsolosluk İşlemleri


Portekiz Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü noter hizmetleri için lütfen bilgi alma amaçlı olarak sconsular.ankara@mne.pt adresine e-mail atabilirsiniz.

Portekiz vatandaşlarının elçilik bünyesinde gerçekleştirecekleri konsolosluk işlemleri için randevu almaları gerekmektedir.

Portekiz Büyükelçiliği Konsolosluk Birimi Portekiz vatandaşlarına hafta içi 09.30-13.00 ve 14.00-16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.  

Portekiz Vize Ücreti


Portekiz Büyükelçiliği, Portekiz vize ücreti konsolosluk harcını içermektedir. İstanbul ve diğer illerden yapılan başvurularda konsolosluk harcının dışında vize servis ücreti de talep edilmektedir.

Konsolosluk harç ücretinden muaf olanlar; 6 yaşından küçük çocuklar konsolosluk vize harç ücretinden muaftır.  6-12 yaş arasındaki çocuklara konsolosluk vize harç ücretinde indirim uygulanmaktadır.

Avrupa Birliği vatandaşlarının eşleri ve 18 yaşından küçük çocukları konsolosluk vize harç ücretinden muaftır.

1 yıldan fazla olan Portekiz uzun süreli vize ücreti ile 90 günden fazla 1 seneden az seyahat etmeyi planlayanlar için talep edilen vize harç ücretleri farklıdır.

Portekiz ulusal vize ücretlerinin detaylarını Portekiz Büyükelçiliği’nden öğrenebilirsiniz.

Büyükelçiliğe şahsen yapılan başvurularda pasaport, başvuru sahibine veya pasaport sahibi tarafından dilekçeyle yetkilendirilmiş kişiye teslim edilmektedir.

Portekiz’e gerçekleştirecekleri 90 günden az olan seyahatlerinde Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport sahibi Türkiye vatandaşları Portekiz Schengen vizesi işlemlerinden muaftırlar. 90 günden fazla olan Erasmus, üniversite eğitimi, çalışma, Avrupa Birliği projesi gibi uzun süreli seyahatlerinde tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ulusal vizeye tabidir. 

Portekiz Vizesi Kaç Günde Çıkar

Standart koşullarda Ankara Büyükelçiliği Portekiz Schengen vizesini başvuru tarihinden itibaren 7 iş günü içerisinde sonuçlandırmaktadır. Portekiz Konsolosluğu Ankara Schengen Vizesi başvurularınızı seyahat tarihinizden en az 15 gün önce yapmanızı tavsiye ederiz. Portekiz Ulusal (D) Vize başvurularınızı seyahat tarihinizden minimum 30 gün önce yapmanız gerekmektedir. Portekiz’e 90 günden fazla seyahat planlayan kişilerin "ulusal vize" başvurusunda bulunması gerektiğini hatırlatırız. Portekiz Ankara Büyükelçiliği Portekiz vize başvurularını şahsen kabul etmektedir. 

Portekiz Büyükelçiliği Resmi Tatil Günleri 2018


Portekiz Büyükelçiliği Portekiz’in ve Türkiye’nin resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Portekiz vize başvuru birimi resmi tatil günleri aşağıdaki gibidir:

Tatil

Ülke

Yeni Yıl

PT/TR

Kurtuluş Günü

PT

Corpus Christi

PT

Milli Günü

PT

Ramazan Bayramı

TR

Kurban Bayramı

TR

Cumhuriyet Bayramı

PT

Cumhuriyet Bayramı (Arefe)

TR

Noel

PT

 

Portekiz vize başvurusundan önce dikkat edilmesi gerekenler


--Birden fazla Schengen ülkesini ziyaret edecekseniz, en fazla kalacağınız ülkenin ve Schengen bölgesine ilk giriş yapacağınız ülkenin Schengen vizesine başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ülke sınır kapısında veya bir sonraki Schengen vize başvurunuzda Schengen vizesi kullanım kurallarını ihlal ettiğiniz için sorun yaşayabilirsiniz.

--Schengen vize başvurularınızı seyahat tarihinizden en az 15 gün önce yapmanız gerekmektedir.

--Portekiz ulusal vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 30 gün önce tamamlamanız gerekmektedir.  

--Portekiz’e 90 günden fazla eğitim, çalışma, AB projesi, Erasmus, staj gibi sebeplerle seyahat edecekseniz ulusal vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Portekiz’de 90 günden fazla konaklama planı olan tüm T.C. vatandaşları ulusal vizeye tabidir. Portekiz Büyükelçiliği ulusal vize başvurularını şahsen yapıldığı takdirde işleme almaktadır. Elçilik ulusal vize için hiçbir aracı kurum ile çalışmamaktadır.

Harita Üzerinde Portekiz Büyükelçiliği

 

 

 

Yükleniyor...
Bizi Arayın