Portekiz Schengen Vizesi

  • Anasayfa
  • Portekiz Schengen Vizesi

Portekiz Schengen vizesi

Türkiye’nin hangi ilinde ikamet ederseniz edin Portekiz vize başvurunuzu Euroasia GVS aracılığıyla tamamlayabilirsiniz. Turistik vize, ticari vize, aile ziyaret vizesi altında yer alan evrakları, evrak açıklamalarını göz önünde bulundurarak hazırlamanız ve ofisimize iletmeniz başvurularınızı tamamlamamız için yeterli olacaktır. Bu nedenle sayfamızda bulunan Portekiz turistik vize, Portekiz ticari vize, Portekiz aile ziyaret vizesi başlıklarının altında yer alan bilgileri dikkatlice incelemenizi tavsiye ederiz. Başvuru evraklarınızı hazırlarken yapacağınız en ufak bir hata, evrakı tekrar hazırlamanıza veya temin etmenize neden olacak ve vize işlem sürecinizin uzamasına sebebiyet verecektir.

Portekiz de Schengen Antlaşmasına taraf olan ülkelerden biridir. Schengen vize başvurularında hazırlanması gereken standart evraklar her başvuru sahibinden talep edilen evrakların bilgisini oluşturmaktadır. Ancak seyahat amacına göre (ticari, turistik, aile ziyareti) ve başvuru sahibinin mesleksel durumuna göre (SGK’lı çalışan, işveren, emekli, ev hanımı, öğrenci, avukat, doktor…) hazırlayacağı evraklar farklılık göstermektedir.

Portekiz Schengen vize başvurularında 14 Temmuz 2010 tarihinde imzalanan anlaşmayla Gri ve Yeşil Pasaport Hamillerine Vize Muafiyeti sağlanmıştır.  Diplomatik (siyah), Hususi (yeşil) ve Hizmet (gri) pasaport sahipleri  6 ay içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muafken; Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin Portekiz vize başvurusunu tamamlaması gerekmektedir.  Portekiz Schengen vize müracaatları en geç seyahat tarihinden 15 gün önce yapılmalıdır. Portekiz Ankara Büyükelçiliği, Portekiz ve Macaristan Konsoloslukları arasında imzalanan anlaşma nedeniyle 15 Mart 2011 tarihinden itibaren İstanbul’daki Macaristan diplomatik temsilciliğinden Portekiz Schengen vize başvuruları incelenmekte sonuçlandırılmaktadır. Bu anlaşma İstanbul ve çevresinde ikamet eden T.C. vatandaşlarının Portekiz vize başvurularını kolaylaştırma amaçlıdır. Türkiye’de ikamet eden yabancı ülke vatandaşları için de konsültasyon gerekli durumlarda istişare temsil eden Macaristan temsilciliği tarafından yapılmaktadır. Ankara’daki Portekiz Büyükelçiliğine akredite vize başvuru/hizmet merkezleri Portekiz vize müracaatlarını kabul etmeye devam etmektedir. 

Portekiz Schengen Vizesi Nedir?

Schengen bölgesi dâhilinde olan ülkelerden herhangi birinden alınan Schengen vizesi sahibine geçerlilik süresi kadar ikamet etme hakkı tanımaktadır. Portekiz Schengen vizesi aldığınızda, Schengen kullanım kurallarını ihlal etmediğiniz sürece Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz.  Portekiz Schengen vizesi ile Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan’dır. Ayrıca, Avrupa Birliğine üye olmayan İsviçre, İzlanda ve Norveç’e de Schengen vizesi ile seyahat edilebilmektedir.  Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya Avrupa Birliği ülkeleridir. Ancak Schengen Antlaşmasına dahil değildirler. Çok girişli Portekiz Schengen vizenizle Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya’ya giriş yapabileceğiniz gibi Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya vizenizle Portekiz’e giriş yapamazsınız.

Portekiz Schengen Vize Kategorileri

Portekiz Schengen vizesi çeşitleri ülkeye yapılacak seyahat sayısına göre ayrılmaktadır. Portekiz Schengen vize başvruularında kategori ayrımı olmaksızın bütün belgelerinizi Türkçe, Macarca veya İngilizce olarak sunmanız gerekmektedir. Portekiz tek girişli vize yalnızca ülkeye tek giriş ve ülkeden tek çıkış hakkı tanır. Çift girişli Schengen vizesi ile Schengen bölgesine iki kez girebilir ve vize süreniz boyunca bölgeye iki kez giriş ve çıkış yapabilirsiniz. Çok girişli vize; çok girişli vize pasaport sahibine vize süresinin sınırlılığında sınırsız sayıda Schengen bölgesine giriş çıkış hakkı tanır. Çok girişli Schengen vizenizle Schengen ülkeleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Ancak hatırlatmak isteriz ki ülkelerarası geçişlerde ülkeye giriş kararı ülke sınır güvenlik polisine aittir.Seyahat amacına göre Schengen vize çeşitleri pasaport sahibinin seyahat amacına göre ayrılmaktadır. Seyahat amacına göre Schengen vizesi turistik, ticari ve aile ziyareti olarak kategorize edilmiştir. Portekiz Schengen vizesi başvurularında ilk koşul başvuru sahibinin seyahat amacını net olarak ifade etmiş olmasıdır. Portekiz’e akrabanızı, arkadaşınızı ziyaret etmek amaçlı seyahat edecekseniz turistik kategoriden başvuru yapmamalısınız. İbraz ettiğiniz evraklarda bir tutarsızlık bulunması halinde vize başvurunuz reddedilebilir. 

Portekiz schengen vize başvurularını aracı firmalar akreditasyonunda kabul etmektedir. Uzun süreli vize kategorileri için başvuru doğrudan Portekiz Konsolosluk Birimi'ne yapılabilir.  Ayrıntılı bilgi ve kafanıza takılan her şey için bizi arayabilirsiniz.
25 Eylül 2014 tarihinden itibaren alınan Schengen vizesinin üzerinde VIS yazıyorsa tekrar parmak izi vermenize gerek yoktur. Portekiz vize başvuru evraklarını eksiksiz olarak tamamlamış vize başvuru sahiplerinin  randevuları uygun olan ilk çalışma gününe alınacaktır. Randevu saati ve tarihi sizlerin onayına sunulacaktır.
Değerli ziyaretçimiz; Euroasia Global Schengen bölgesi temsilcilerimiz, başvuru işlemlerinizin sorunsuz gerçekleşmesi için parmak izi alımı (VIS) sırasında size eşlik edecek, gerekli yönlendirmeleri ve kontrolleri yapacaktır. Eğer 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle pasaportunuzda VIS ibareli vizeniz varsa ilgili kuruma şahsen gelmenize gerek yoktur. Portekiz vizenizin işlenmiş olduğu pasaportunuzu tarafınıza en kısa sürede göndereceğiz. Başvuru belgelerinizin onaylanmış olması mutlaka vize başvurunuzun onaylanacağı anlamına gelmemektedir. Portekiz vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar yalnızca Portekiz Konsolosluğunun inisiyatifindedir.  Portekiz vize başvurularınızın sonucu ve vize çıkış süreleriyle ilgili nihai karar Portekiz diplomatik temsilcilikleri tarafından verilmektedir. 

portekiz express hızlı vizesi

Portekiz Ekspres Vize

Portekiz ekspres vize başvuruları 48/72 saat arasında değişmektedir. Portekiz standart vize başvuru ücreti, Portekiz ekspres vize başvuru ücret bilgisini lütfen help@eagvs.com mail adresimiz aracılığıyla veya destek hattımıza bağlanarak yetkilimizden isteyiniz. Tarafınıza mail yoluyla iletilecek ücretin haricinde hiçbir ek ücret talebi olmayacaktır. Ücrete konsolosluk harcı, randevu ve koordinasyon ücreti dahildir.

Portekiz Schengen Vizesi İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Kırmızı-Siyah) pasaport hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde maksimum 90 güne kadar Portekiz’e yapacakları seyahatlerde vize işlemlerinden muaftırlar. Ancak özel pasaport sahipleri seyahatlerinden önce pasaportlarının 6 ay geçerliliğe sahip olduğuna ve pasaportlarının herhangi bir tahribata uğramamış olduğuna emin olmalıdır.

Portekiz Schengen Vizesi İşlemlerine Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

--Vizeye sahip olmak, ülkeye giriş çıkış hakkını garanti ettiğiniz anlamına gelmez. Nihai karar yetkisi, ülke sınır güvenlik görevlilerine aittir.

--Pasaport sahibi giriş yapacağı sınır kapısında, üzerinde geçerli bir vize olan pasaportunu sınır polisinin istemesi halinde ibraz etmekle yükümlüdür. Ayrıca talep edildiği takdirde ülke sınır kapısında konaklama amacını gösterir ve gidiş-dönüş ulaşım biletlerini ibraz etmelidir.

--Turistik, ticari ve aile ziyaret vizeleri C tipi Schengen vizesi kategorisindedir. Çok girişli Schengen vizesine sahip olmanız Schengen sahası ülkelerine kesin girişinizi garantilememektedir. Her zaman ülkeye giriş konusunda nihai karar ülke sınır polislerine aittir.

--Seyahat amacınıza uygun olarak finansal yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekmektedir. 10 –15 günlük seyahatler için banka hesap dökümlerinde en az 5.000 TL bakiye içermesi tavsiye edilir.

--Portekiz turistik ve ziyaret amaçlı seyahatlerde şahsi banka dökümü sunulması beklenirken; ticari amaçlı seyahatlerde başvuru sahibinin masrafları şirket tarafından karşılanacaksa, şirketin banka hesap dökümü ibraz edilmelidir.

--Başvuru sahibi herhangi bir maddi gelire sahip değilse sponsor olacak kişinin finansal yeterliliğini destekleyici evraklar sunulmalıdır.

--Ülkeye gerçekleştirilen seyahatin ve konaklamanın amaç ve şartlarını gösterir belgeler ( gidiş-dönüş uçak bileti, otel rezervasyonu, davet mektubu vs.) haricinde aşağıdaki belgeleri de ibraz etmelidir.

  • Maddi kaynakları gösterir belgeler (nakit para, seyahat çekleri…)
  • Schengen bölgesinde geçerli, asgari 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası. (Seyahat sağlık sigortanızı vize servisimiz sizin adınıza başvuru sürecinde temin etmektedir. Sigorta poliçesinin bir nüshası konsolosluğa ibraz edilirken, diğer nüshası seyahatiniz süresince yanınızda bulunmalıdır.)

Dikkat(!): Portekiz Büyükelçiliği ve Macaristan Konsolosluğu arasında imzalanan anlaşma uyarınca İstanbul’daki Macaristan Konsolosluğuna, Portekiz vize başvurularını değerlendirme hususunda yetki verilmiştir. 15 Mart 2011 tarihinden beri yürürlükte olan anlaşmaya göre İstanbul ve çevresinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gerekli evraklarını temin ettikten sonra Macaristan Konsolosluğuna veya Macaristan Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru servisi aracılığıyla başvurularını tamamlayabilirler.

Yükleniyor...
Bizi Arayın