Portekiz Oturum İzni

  • Anasayfa
  • Portekiz Oturum İzni

Portekiz oturum iznir

Portekiz oturum izni, başvurularının Portekiz Yabancılar ve Sınırlar ofisinin yönettiği, kişinin Portekiz topraklarında uzun vadeli konaklayabilmesine olanak veren ikamet izni belgesidir.  Program kapsamında Portekiz’de uzun süreli oturum izni talebinde bulunan yabancı vatandaşların ikamet vizesinin, kalış amacına uygunluğu incelenir. Geçerli, spesifik bir yasal hüküm dikkate alınmaksızın, süreli oturum izni belgelerinin verildiği tarihten itibaren 1 yıl geçerliliği bulunur.  Bir yıllık sürenin ardından iki yıllık oturum izinleri için yenileme işlemi yapılır. Beş yıl geçici ikamet eden kişi, söz konusu sürenin ardından daimi oturum izni talebinde bulunabilir.  Portekiz Ulusal Vize başvuruları ise seyahat tarihinden en az 30 gün önce yapılmalıdır. Portekiz’de üç aydan fazla kalma planı olan kişiler Portekiz Schengen vizesine değil, Portekiz Ulusal Vize’ye başvuru yapmalıdır.  

İzlanda, Lihtenştayn, Norveç veya İsviçre vatandaşlarının Portekiz'de üç aydan daha uzun ikamet etmesi halinde bağlı bulunduğu bölgenin Belediye Meclisi'nden bir Kayıt Sertifikası (Certificado de Registo) talep etmeleri gerekmektedir. Bu belge Portekiz'de uzun süreli ikamet hakkı sağlamaktadır. Beş yıl üst üste kayıt belgesi düzenleyen yabancı,  Yabancılar ve Sınırlar Servisi'nden (Serviço de Estrageiros e Fronteiras) kalıcı ikamet belgesi (Certificado de Residência Permanente) talep etme hakkına sahiptir. Bu talebi yapmak için gerekli şartlar hakkında daha fazla bilgi için Portekiz Yabancılar ve Sınırlar Servisi ile iletişime geçilebilir.

Yatırım Yoluyla Portekiz Oturum İzni

Ocak 2013'te Portekiz hükümeti, yabancı yatırımcılar için "altın vize" olarak bilinen Altın Oturum İzni Programını geliştirmiştir. En az EUR 1.000.000 sermaye aktarımı gerçekleştiren, 30 iş yaratan veya en az 500.000 Euro değerinde gayrimenkul satın alanlara Portekiz oturum izninin yolu açılmıştır.  Yatırım yoluyla Portekiz oturum izni başvuru sahibi en az EUR 500,000  tutarında bir depozito ödemesi halinde, yatırımcı ikamet başvurusu için, satın alınma ve satma sözleşmeleri en az EUR 500,000 yatırım yapmalıdır. Bu durumda, mülkün gerçek alım satımı ikamet izninin ilk yenilendiği zamana kadar yapılmalıdır. Portekiz’de sahip olunan mülkler serbestçe kiralanabilir ve ticari, tarımsal ve turizm amaçlı kullanılabilmektedir.

Yabancı yatırımcı süreli 5 yıl ikametinden sonra Portekiz daimi oturum iznine hak kazanır. Portekiz vatandaşlığı (ve Portekiz-AB pasaportu) daimi ikamet statüsüyle 1 yıl sonra kullanılabilir. Portekiz vatandaşlığına geçmek için başvuranın dil yeterliliğini beyan etmesi gerekmektedir.  Benzer şekilde yatırım yolu ile daimi oturum iznine hak tanıyan diğer AB ülkeleri İspanya, Letonya, Kıbrıs ve Bulgaristan'dır.  Letonya, Schengen Bölgesine üye olsa da çift vatandaşlığa hak tanımamaktadır. İspanya ise çifte vatandaşlığı yalnızca İspanyolca konuşan Latin Amerika ülke vatandaşlarına (Brezilya hariç) tanımaktadır. Portekiz Göçmenlik Yasasına Altın Vize programının eklenmesiyle Portekiz,  Avrupa Birliği'ne yerleşmek isteyen uluslararası yatırımcılar için  oldukça cazip hale gelmiştir.

Portekiz Altın Vize Programı

Yeni yasalar, 30 Haziran 2015 tarihli resmi gazetede yayınlanarak Portekiz'in Altın Vize Yatırım Programı'nda önemli değişiklikler yapıldı. "Altın Vize", yatırıma hazır bir programdır ve alternatif uygun yatırımlar aşağıdaki gibidir:

  1. Finansal varlıklar: 500.000  €, küçük veya orta ölçekli işletmelerin sermayesine yatırım yapan bir fon birimi cinsinden veya  herhangi bir mevduat ve herhangi bir menkul kıymet de dahil olmak üzere başka herhangi bir finansal varlık türünde 1.000.000 €.
  2.  Yeni, kalıcı iş yaratan bir işletme düşük yoğunluklu bir bölgede bulunuyorsa yatırım şartı tutarı düşürülür.
  3. 350.000 €  değerindeki mülkiyet  yatırımı az yoğunluklu bir bölgede bulunuyorsa 280.000 € 'ya düşürülmüştür.
  4. Ulusal bilimsel ve teknolojik sistemin bir parçası olan kurumlar tarafından yürütülen bilimsel araştırmalarda 350.000 €, mülk az yoğunluklu bir bölgede bulunuyorsa yatırım tutarı 280.000 €’dur.
  5. Akredite edilmiş kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen ulusal kültür mirasının sanatsal üretimine ya da bakımı ya da bakımı için yatırım yaparak ya da destekleyen projelerde minimum 250,000 € tutarı,  mülk az yoğunluklu bir bölgede bulunuyorsa 200.000 € 'ya düşürülür.

Talebin yoğun olduğu alanlarda yapılan yatırımlar haricinde, Portekiz'in Altın Vizesi için uygun olan minimum yatırım tutarı, "az yoğunluklu bir alanda" bulunması durumunda% 20 indirimi uygulanmaktadır. "Düşük yoğunluklu alanlar", kilometrekare başına 100'den daha az nüfusa sahip olan NUTS 3 bölgeleridir veya kişi başına GSYİH, ulusal ortalamanın% 75'inden az olma şartı aranmaktadır. Uygulamada bu, Lima Nehri'nin güneyinde ve Tagus Nehri'nin kuzeyinde kalan kıyı alanları haricinde tüm Portekiz için geçerlidir. Lizbon'un hemen güneyinde yer alan Setubal Yarımadası bölgesi, GSYİH açısından sınırda (en son istatistiki verilere göre ulusal ortalamanın% 72.9'u) sınırlanmış durumda ve ekonomisinde bir toparlanma, onu düşük yoğunluklu alanlardan hızlı bir şekilde dışarıda bırakabilir. Madeira ve Azores adaları da az yoğunluklu alanlara girmemektedir.

Portekiz altın vize programı Aile Birleşimine de fırsat tanımaktadır. Portekiz Altın  Vize Programı bir pasaport programı değildir; bir daimi ikamet izni programıdır. Başlangıç ​​ikamet izninizin (ilk altın vize) verildiği tarihten itibaren 6 yıl sonra vatandaşlık ve pasaport için başvurmaya hak kazanılmaktadır. Ailedeki kişi sayısına bakılmaksızın yatırım tutarı 200.000 - 500.000 EUR olmalıdır. (tutar aslında yatırımın ve bölgenin türüne bağlıdır). Yatırıma ilaveten, emlak fiyatından% 8,8 oranında vergi ödenmesi gerekmektedşr. % 8'e varan devir vergisi ve Damga vergisi% 0,8 ödenmelidir. Devletin işleme ücreti (başvuru ve yenileme) - 514 EUR , ek olarak her aile üyesi için 80 Euro’dur.  Buna ek olarak, Portekiz Altın vize onaylandıktan sonra Portekiz Hükümeti her vize için 5,148 EUR talep etmektedir. İlk altın vize için mesleki ücreti aileye 15.000 EUR, yenileme için ise 5.000 EUR'dur (ayrıca aile başına). 

Portekiz Altın Vize programı hızlı bir şekilde vatandaşlığa götürmez. Portekiz'de vatandaşlığa başvurmak için 6 yıllık yasal ikametgah ile iyi bir Portekizceye sahip olmanız gerekmektedir. Portekiz Altın vize programında fiziksel ikamet şartı yoktur. Yatırımcının Portekiz’de  her yıl 7 gün kalması yeterlidir. Kişisel veya ticari amaçla Portekiz’e 500.000 Euro yatırım yapanlar 5 yıl boyunca Portekiz’de yılda 7 gün ikamet  eden kişiler 5 yılın sonunda Portekiz vatandaşlığı yolu açılmış olur.  Portekiz vatandaşlığı için başvuru sahibinde B1 düzeyinde Portekizce dil bilgisi şartı aranmaktadır.

Yükleniyor...
Bizi Arayın