Portekiz Turistik Vize İşlemleri

Portekiz turist vizesi

Schengen alanında bulunan Portekiz, en fazla 90 gün süreli olan C tipi Schengen turistik vize başvurularını yetkilendirdiği vize hizmet merkezi aracılığıyla kabul etmektedir. Portekiz turist vize vize süre aralığı dahilinde tüm Schengen ülkeleri için geçerlidir, fakat yolcunun seyahatini Portekiz’den başlatması ve en uzun süre Portekiz’de konaklaması gerekmektedir. T.C. hizmet, hususi, diplomatik hamilleri 90 güne kadar olan kalışlarda Portekiz vize prosedüründen muaf tutulmuşlardır. T.C. pasaportun Portekiz’den dönüş tarihi itibari ile 90 gün geçerliliğe sahip gerekmektedir.

Başvurunuz öncesinde seyahat planınızı ve amacınızı belirlemeniz gerekmektedir. seyahat planınız ve seyahat amacınız hakkında herhangi bir yönlendirme yapamamaktayız. Seyahat amacınızı belirledikten sonra gideceğiniz ülkenin seyahat türleri sekmesinden gereken evrakları dikkatlice okumanız ve hazırlamanız gerekmektedir.

Portekiz turistik vize talep dilekçesi Portekiz Büyükelçiliğine hitaben yazılmalıdır. Portekiz vizesinin basılacağı pasaportun başvuru sahibinin dönüş tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliği bulunması gerekmektedir. Portekiz ticari vizesi için başvuru dosyasına Schengen biyometri ölçülerinde 2 adet fotoğraf eklenmelidir. Portekiz/Macaristan Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda Portekiz vizesi başvuru sahibini mülakata çağırabilmektedir. Portekiz’e gerçekleştirilecek seyahatin devamında diğer Schengen bölgesi ülkeleri de ziyaret edilecekse söz konusu seyahatler Portekiz vize süresi dahilinde olmasına dikkat edilmelidir. Seyahat edilecek diğer ülkelerin ulaşım ve konaklama bilgileri de Portekiz turistik vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

Portekiz turistik vizesine başvuran kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını dilekçesinde belirtmelidir. Portekiz turistik vize başvurusunda bulunacak kişi Portekiz’den sonra diğer Schengen ülkelerine geçiş yapacaksa söz konusu ülkelere dair tarih, konaklama ve ulaşım bilgisini beyan etmesi gerekmektedir.

Portekiz turist vize başvuru sahibi başka Schengen ülkelerine seyahat edeceği durumlarda, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım bilgilerini de beyan etmesi gerekmektedir. Portekiz turist vize işlemlerinde bulunacak kişinin eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerinin bulunduğu kısmın fotokopisi,  varsa daha önce aldığı Schengen vizelerinin fotokopileri gerekmektedir.

Portekiz diplomatik temsilciliğinin yetkilendirdiği şirketten 180 gün içinde 90 güne kadar konaklama süreli Schengen Portekiz vize başvurusu yapılmaktadır. Schengen Portekiz turistik vize başvurunuzu kurumumuz aracılığıyla gerçekleştirmek isterseniz hazırlamış olduğunuz evrakları kurumumuza iletmeniz yeterli olacaktır.  Eğer 25.09.2014 tarihinden önce parmak izi verdiyseniz (VIS ibaresi olan schengen vizeniz varsa) şahsen gelmenize gerek yoktur.

Portekiz turistik vize başvurusunda Portekiz Konsolosluğuna hitaben yazılacak olan vize talep dilekçesi yolcunun mesleki bilgilerini, seyahat tarih aralığını, söz konusu seyahatin masraflarının kim tarafından karşılanacağının bilgisini içermelidir.  Portekiz turist vizesi başvurusunda özel durumlara sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evrakları sayfamızın devamında görüntüleyebilirsiniz.

Portekiz Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Standart Evraklar

Seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliği olan pasaport

2 adet biyometrik güncel, beyaz fon arkalı fotoğraf

Konsolosluğu hitaben, şahsen yazılmış, ıslak imzalı Vize talep dilekçesi

Orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri güncel tarihli şirket evrakları

Kişisel Duruma Göre Değişen Evraklar

Ücretli çalışanlar ve Memurlar İçin;

İş yeri yazısı

Türkiye’deki iş yerinin antetli kağıdına, şirket yetkilisi tarafından yazılacak dilekçe aşağıdaki bilgileri içermelidir. Dilekçe kaşelenmiş ve şirket yetkilisi tarafından imzalanmış olmalıdır. Dilekçenin aslı sunulmalıdır.

-Portekiz vizesi başvuru sahibinin şirketteki görevi

-Ticari etkinlik tarihleri, birden fazla seyahat düşünülüyorsa tüm seyahat süresi

-Seyahatin amacı (Portekiz’deki iş ortağı firma ve fuar adı belirtilmeli)

-Tüm seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağına dair teminat yazısı

-Dilekçeyi imzalayan şirket yetkilisinin adı-soyadı. Dilekçeyi imzalayan şirket yetkilisinin şirket imza sirküleri de sunulmalıdır.

-SGK işe giriş bildirgesi

-SGK hizmet dökümü

-SGK’lı değilse noter onaylı iş akdi

SGK işe giriş bildirgesi ve barkodlu 4A detaylı hizmet dökümü

-Maaş bordrosu

Güncel tarihli, kaşe ve imzalı maaş bordrosu

-Hesap Dökümü

Güncel tarihli, en az 5.000 TL bakiyeli, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle birlikte banka hesap özeti

-Vukuatlı nüfus kayıt örneği

Kaşe ve imzalı, kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Birlikte seyahat ettiğiniz kişilerin pasaport ve geçerli Schengen vize fotokopileri

İşverenler için;

Dilekçe

Portekiz Schengen vizesi alacak kişi işveren ise; şirketin antetli kağıdına şahsen dilekçe yazmalıdır.

-Ticaret veya sanayi odası sicil kaydı fotokopisi, 6 aydan eski olmamalıdır.

-Ticaret sicil gazetesi fotokopisi

-Güncel vergi levhası fotokopisi

Emekliler için;

Dilekçe

Emekli başvuru sahibi dilekçe içeriklerini durumuna uygun şekilde beyan ederek Portekiz diplomatik makamlarına hitaben; Portekiz Schengen vizesine başvuran kişi memur ise bağlı bulunduğu kurumun antetli kağıdına, ıslak imza ve mühürlü şekilde dilekçe hazırlamalıdır.

Başvuru sahibi emekli ve halen çalışmakta ise hizmet dökümü ve destek primi ödemelerini ibraz etmelidir.

Çiftçiler İçin;

Ziraat odası çiftçilik belgesi

18 yaşından küçükler için;

18 yaşından küçük başvuru sahipleri eğer ebeveynleri ile birlikte seyahat etmiyorlarsa ebeveynlerinden noter onaylı muvafakatname ibraz etmeleri gerekmektedir. 18 yaşından küçüklerin vize başvuru merkezine veya Portekiz Büyükelçiliğine ebeveynleri ile birlikte gelmeleri gerekmektedir. Ebeveynlerin refakati olmadan başvurular işleme alınmamaktadır. Randevu alırken başvuru sahibinin dışında ebeveynlerin de isimlerinin yazılması gerekmektedir.

Yabancılar için;

Türkiye’den başvuru yapacak yabancı uyruklu kişilerin Portekiz vize işlemlerinde oturum izinlerini ibrazı zorunludur.

Aile ya da çift olarak başvuranlar için;

Aile ya da çift olarak başvuranlar için her başvuru sahibi bireysel olarak değerlendirileceğinden her başvuru sahibi için kişisel durumuna özgül evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır.

12 yaşından başvuru sahipleri için;

12 yaşından küçük vize başvuru sahiplerinin şahsen vize başvuru servisinde bulunmalarına gerek yoktur. Fakat ebeveyninin ya da yasal vasisinin 12 yaşından küçük çocuğun belgelerini eksiksiz olarak sunması gerekmektedir.

Portekiz Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Portekiz turistik vize sonuçlanma süresi 7-15 iş günü arasında değişmektedir. Portekiz ekspres vize başvurusu ise başvuru tarihi sonrası 48/72 saat arasında değişiklik göstermektedir. Söz konusu süreler Portekiz Konsolosluğunun resmi tatil günleri öncesinde, yoğunluktan dolayı uzayabilir.  Portekiz vize başvuru tutarları nakit olarak ödenmektedir ve vize reddi halinde ücret iadesi yapılmamaktadır.  Portekiz turistik vize başvurusunda Portekiz Konsolosluğu, uçak bileti satın alınmasını talep edebilir.

Portekiz Schengen Vizesi Başvurusundan Önce Bilinmesi Gerekenler

--25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Schengen ülkeleri vize başvuru sahiplerinin bilgileri Vize Bilgi Sistemi’ne (VIS) kaydedilmektedir. Söz konusu tarihten sonra Schengen vizesi aldıysanız vize başvuru servisinde şahsen bulunma zorunluluğunuz olmayabilir. Vize muafiyet durumunuzu lütfen help@eagvs.com adresinden sorgulatabilirsiniz.

--İstanbul ve çevresinde ikamet eden başvuru sahipleri Macaristan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş seyahat acentesi ve yetkili seyahat acentesine akredite vize başvuru servisleri tarafından işlem kolaylığı hizmetinden faydalanarak tamamlanabilir.

--Vize başvurularınızda eksik veya hatalı belge sunduğunuzda yeniden evrak temini süreci yaşanacağından vizeniz planladığınız seyahat tarihine yetişmeyebilir. İşlem sürecinizin sağlıklı ilerleyebilmesi adına evraklarınızı eksiksiz ve özenle hazırlamanız gerekmektedir.

 

Yükleniyor...
Bizi Arayın