Portekiz Konsolosluğu

  • Anasayfa
  • Portekiz Konsolosluğu

Portekiz Konsolosluğu

Konsolosluk işlemlerinizde Portekiz Büyükelçiliği resmi tatil günlerini göz önüne almayı unutmayınız. Ankara’da ikamet ediyorsanız Portekiz Büyükelçiliği’nden vize başvuru randevusu almak ve vize hakkında güncel bilgi edinmek için elçiliğin mail adresine mail atabilirsiniz.  İstanbul ve çevresinde ikamet ediyorsanız aşağıdaki bilgi notunu lütfen dikkate alınız. Portekiz Büyükelçiliği ve Macaristan Konsolosluğu arasında imzalanan anlaşma gereğince Macaristan Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru servisi üzerinden Portekiz Schengen vize işlemleri tamamlanabilmektedir.

(!) Portekiz, Schengen Antlaşmasına taraf ülkelerden biridir. Ülke Schengen vizelerine başvurmadan önce en uzun süre konaklayacağınız ve Schengen bölgesine ilk giriş yapacağınız ülkenin Schengen vizesine başvurmanız gerekmektedir.

(!) Portekiz Schengen vize başvurularınızı seyahat tarihinize en geç 15 gün kala tamamlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde vize başvurunuz işleme alınmayabilir.  

(!) İstanbul ve çevresindeki illerden yapılan vize başvuru sahiplerinin dikkatine

Portekiz Büyükelçiliği ile Macaristan diplomatik misyonu arasında imzalanan anlaşma kapsamında, 15 Mart 2011 tarihinden sonra Macaristan Konsolosluğu İstanbul, Portekiz’e kısa süreli seyahat planlayan Türkiye vatandaşlarının vize başvurularını kabul etme yetkisi verilmiştir.

Portekiz Büyükelçiliği böyle bir uygulamaya İstanbul ve çevresinde yaşayan başvuru sahiplerinin işlemlerini kolaylaştırma amacıyla gitmiştir. İstanbul ve çevre illerde yaşayan vatandaşlar Macaristan Konsolosluğunun yetkilendirdiği seyahat acentesi aracılığıyla vize başvurularını tamamlayabilmektedirler.

Portekizce ibraz edilen evraklar Macaristan Konsolosluğu tarafından işleme alınmamaktadır. İstanbul ve çevresinden yapılacak vize başvurularında ibraz edilecek evrakların Macaristan Konsolosluğu İstanbul’un çalışma dillerinden birine (İngilizce ve Türkçe) çevrilmesi gerekmektedir. Çeviri masrafları başvuru sahibine aittir.

Türkiye’den başvuru yapan diğer ülke vatandaşları için konsultasyon gerekli olduğunda,  konsultasyon istişare temsil eden devlet (Macaristan) tarafından yapılacaktır.

Portekiz Vize Ücreti

2018 yılına ait Portekiz vize ücreti seyahat amacınıza göre değişmektedir.  Portekiz Schengen vize ücret bilgisini yetkilimizden bilgi e-maili olarak talep edebilirsiniz.

90 günden fazla 1 seneden az seyahat planlayanlar için konsolosluk harç ücreti 306 TL’dir.

1 seneden fazla seyahat planlayanlar için vize ücreti 368 TL’dir.

6 yaşından küçük çocuklar konsolosluk vize harç ücretinden muaftır.

6-12 yaş arasındaki çocuklara konsolosluk vize harç ücret indirimi uygulanmaktadır.

Avrupa Birliği vatandaşlarının eşleri ve 18 yaşından küçük çocukları konsolosluk vize harç ücretinden muaftır.

*Konsolosluk vize harç ücretinden muaf olanlar aynı zamanda aracı kurum vize servis bedelinden muaf değildir. Servis bedeli tüm başvuru sahiplerinden talep edilir.

Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) Pasaport Hamillerine Önemli Not

30 Mart 2011 tarihinden itibaren Portekiz’e 90 günden az seyahat planı olan Hususi ve Hizmet Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeden muaftır. Ancak seyahat sebebi ne olursa olsun Schengen bölgesindeki konaklama süresi 90 günü aşacak Hususi ve Hizmet Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir.  

Portekiz Ulusal Vize

Eğitim, çalışma, staj, Avrupa Birliği projesi gibi amaçlarla ülkede 90 günden fazla ikamet etme planı olanların Portekiz ulusal vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Portekiz ulusal vize başvurularınızı seyahat tarihinize en geç 30 gün kala tamamlamanız gerekmektedir. Portekiz Büyükelçiliği ulusal vize başvurularını şahsen kabul etmektedir. Büyükelçilik, ulusal vize başvuruları için hiçbir aracı kurum ile çalışmamaktadır. Uzun süreli vize başvurusunda bulunacak kişilerin şahsen elçilikle iletişime geçerek randevu almaları ve başvuruda şahsen bulunmaları gerekmektedir. Ulusal vize başvuruları hakkında daha detaylı ve güncel bilgi almak için Portekiz Büyükelçiliği’ne mail atabilirsiniz.

Portekiz Transit Vize

Türk vatandaşları Portekiz’den başka bir ülkeye seyahat edeceklerse havaalanı transit alanından çıkmadıkları sürece transit vizeden muaftırlar. Havaalanı transit alanından çıkış yapacak Umuma Mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.

Yükleniyor...
Bizi Arayın